Výuka novodobé ekonomie

Vážení přátelé,

 

jestli máte problém pochopit příčiny celosvětové finanční krize z let 2008 – 09, podáváme vám pomocnou ruku. Možná se ptáte, proč by Vás to mělo zajímat, a zrovna teď? Vždyť je to dávnou minulostí a ekonomika jede na plné obrátky. Nebo tomu tak snad není? Tak čtěte dále a schválně si pak odpovězte, jestli Vám to náhodou něco nepřipomíná? 

Kdysi v Indii do jedné vesnice přijel muž a oznámil vesničanům, že vykupuje opice a za každou dá 3 dolary. Vesničané věděli, že v okolí je mnoho opic, a tak přestali hospodařit na své půdě a všichni šli chytat opice. Muž opravdu koupil stovky opic za dohodnutou cenu.  Ale počet opic v přírodě se brutálně snížil. Tím vesničané polevili v úsilí a vrátili se k farmaření.

Nato muž oznámil, že bude kupovat opice po 7 dolarech. Toto znovu vyburcovalo vesničany a opět začali chytat opice. Ale počty opic se zase snížily a lidé se vrátili na svoje farmy.

Muž zvýšil nabídku na 10 dolarů, ale již bylo velmi těžké chytit nějakou opici. Muž tedy oznámil, že bude kupovat opice za 50 dolarů za kus, a protože musí načas odjet do města, bude ho zastupovat jeho asistent, který bude jeho jménem opice vykupovat.

Jakmile muž odjel, asistent svolal vesničany a řekl: „Podívejte se, v těchto klecích je 5000 opic, které můj šéf už od vás koupil. Každá tahle opice má teď cenu 50 dolarů. Já vám je prodám za 30 dolarů, a až se šéf vrátí z města, vy mu je můžete prodat po 50 dolarech.“

Vesničané dali dohromady všechny úspory a opice koupili zpět. Od té doby už nikdy neviděli ani šéfa ani jeho asistenta. Pouze opic bylo všude okolo jako na začátku – jen peníze a úspory zmizely.

Pokud jste trik pochopili – vítejte na Wall Streetu a v MMF!