Zajištění na penzi

Jedním z nejdůležitějších finančních cílů, který je postaven před každého, je příprava dostatečné rezervy na období, když nebude chtít nebo moct pracovat. Období zasloužené penze.  Kdybychom to nechali pouze na státu, tak toto období neprožijeme plnohodnotně, tak jak si jistě zasloužíme. První krok při plnění tohoto cíle obvykle nepatří k těm nejjednodušším – zodpovědět si otázku „Jak velkou rezervu budu potřebovat?“ vyžaduje trochu víc, než jen tužku a papír.

Odpověď na tuto otázku získáme, pokud víme, kdy chceme začít RENTU pobírat, kolik Vám bude tou dobou let, jak dlouho budete požadovat zaručenou RENTU a také v jaké výši by RENTA měla být.

Jakmile budeme znát všechny tyto vstupní údaje, můžeme se pustit do hledání vhodného investičního plánu. Protože jsme každý jiný, tak nelze vypočítat jeden univerzální plán. Výsledné řešení závisí skutečně na mnoha faktorech – kromě výše zmíněných také na naše vnitřním nastavení, na míře ochoty podstupovat rizika, na našem věku, na životní úrovni, kterou požadujeme atd.

Tomáš Baťa by dnes mohl být vzorem mnohým z nás. Jeho přístup k financím a k podnikání kdyby vyjádřil takto: „Z kapek moře, z haléřů miliony.“